Який знак клеїти водієві-початківцю на авто і чи потрібно це

Закінчення автошколи та отримання прав ще не означає, що ви стали асом у водінні. Перш ніж водії-початківці стануть почуватися на дорозі, як риба у воді, та впевнено лавірувати в транспортному потоці, має минути певний час. Тому в ПДР України передбачено спеціальні знаки, які слід вішати на машину, щоб позначити новачка.

Але не всі наклейки, якими “прикрашають” свої автомобілі водії-початківці, дійсно корисні. До того ж важливо не тільки правильно вибирати знаки, а й вішати їх у потрібному місці. У цій статті ми відповімо на основні запитання водіїв-початківців:

  • які знаки, і з якого боку, клеїти на автомобіль;
  • кому і навіщо це потрібно;
  • чи передбачено штраф за їзду без них;
  • коли можна буде їх прибрати.

Чи є попереджувальні знаки на машині водія-початківця обов’язковими

Хоча спеціальні знаки, які показують, що за кермом автомобіля перебуває водій-початківець, затверджені законодавством, штраф за їзду без них не передбачено. Тому деякі новачки починають сумніватися – чи обов’язково їх вішати, і чи потрібні вони взагалі.

Водійські курси дають тільки ази, а справжня майстерність приходить із досвідом. Водій-початківець, який ще не навчився реагувати на будь-які неочікувані ситуації на дорозі на підсвідомому рівні, може становити небезпеку для себе та оточуючих.

Тому насамперед вішати ці знаки потрібно для користі самого водія-початківця. Попередивши інших учасників дорожнього руху про те, що ви ще не володієте високою кваліфікацією, ви можете розраховувати на деяку поблажливість з їхнього боку. Таким чином, ви збережете власний спокій, і виграєте кілька додаткових секунд на обдумування маневру.

Іншим водіям і пішоходам також буде легше зорієнтуватися і зрозуміти, чого варто очікувати від машини, що їде поруч. Це скоротить ризик виникнення небезпечних ситуацій і ДТП на дорогах, і всі опиняться у виграші. Тому вішати відповідні знаки водіям-початківцям хоча й не обов’язково, але все-таки дуже бажано.

Як водіям-початківцям обрати правильний знак і куди його вішати

За визначенням, початківцем вважається водій, стаж перебування якого за кермом менше 2-х років. Але суворого обмеження за часом тут немає, оскільки все залежить від ваших індивідуальних даних. Якщо ви зрозумієте, що вже цілком справляєтеся з автомобілем, і повністю регулюєте ситуацію на дорозі, знаки, що говорять про те, що ви водій-початківець, можна буде зняти трохи раніше. Якщо ж усе ще будете не до кінця впевнені у своїх силах, їх можна залишити трохи довше як страховку.

Водії-початківці можуть вішати на свою машину різні знаки. Але не всі вони дають змогу досягти бажаного ефекту. Давайте подивимося, які знаки можна зустріти на автомобілях, і чи варто їх клеїти:

  • “70”. Найправильніший вибір. Це знак, який дійсно говорить, що за кермом – водій-початківець. Він означає, що ваш стаж водіння менше 2-х років, і гранична допустима швидкість для вашого автомобіля 70 км/год за містом, а в межах міської межі – 50 км/год. Така швидкість вважається оптимальною для того, щоб недосвідчена людина могла впоратися з керуванням.
    Побачивши попереджувальний знак “70”, водії авто, що їдуть поруч із вами, будуть уважнішими.
  • “У”. Звикнувши за час навчання в автошколі до знака “У”, дехто клеїть його на своє авто і після її закінчення. Але це абсолютно неправильно. Знак “У” означає, що за кермом перебуває учень у супроводі інструктора, а не те що ним керує самостійний водій-початківець.
    Деякі автомобілісти в таких випадках часто відчувають роздратування до “тихохода”, або бажання його “навчити” і змусити поквапитися. Тож вішати на свою машину знак “У” – не найкращий варіант для водія-початківця. Він доречний тільки на навчальній машині.
  • “Туфелька” і “Чайник”. Ці знаки несуть суто декоративну функцію. На перший погляд, вони дають оточуючим потрібну інформацію: “Туфелька” попереджає, що за кермом недосвідчена дівчина, а “Чайник” люблять вішати юнаки-новачки з почуттям гумору. Але такий спосіб привернути до себе увагу і домогтися поблажливості не у всіх викликає адекватну реакцію. Не виключено, що вашу машину спробують “підрізати”, і замість того, щоб пропустити, стануть сигналити і висловлювати своє нетерпіння і обурення.

У принципі, законом усі ці знаки не заборонені. Але дорога – не місце для жартів, і краще все-таки вішати стандартну наклейку “70”. Клеїти її потрібно таким чином, щоб вона не загороджувала вам огляд, але була добре видна оточуючим. Найоптимальніше для цього місце – лівий верхній кут заднього скла машини. І нехай знак водія-початківця не дасть вам жодних пільг, але адаптуватися на дорозі в перший час точно допоможе.