Категорії водійських прав: види та розшифровка
Категорія водійських прав – це дозвіл на керування конкретним видом транспортного засобу. Для отримання кожної з них потрібно пройти навчання та успішно скласти окремі іспити.
Якщо раніше з позначенням пунктів посвідчення на право водіння авто було все зрозуміло, то зараз категорії дещо заплутані. Крім основних, існує ціла низка додаткових дозволів на керування певним видом транспорту. Для загального розуміння в цій статті ми розповімо про категорії та найпопулярніші підкатегорії водійських прав в Україні. Плюс до цього познайомимо вас із їхньою розшифровкою. Але давайте про все по порядку.
Класифікація водійських прав: які бувають категорії
Раніше на водійському посвідченні можна було побачити тільки 5 основних категорій. Зараз вони також присутні, але при цьому отримали низку підкатегорій. Загалом сучасні водійські права налічують 16 пунктів. Їх класифікація базується на загальноприйнятій системі про дорожній рух в Україні.
-
Мотоцикли та моторолери (А)
Можна водити будь-який двоколісний транспорт (зокрема з боковим причепом), у якому об’єм двигуна не менше 50 куб. см, або електромотором потужністю понад 4 кВт. -
Легкові автомобілі та інший транспорт на їх базі (В)
Це найпоширеніша серед водіїв категорія, яка дає право керувати будь-яким транспортом з масою до 3,5 тонни і загальним числом сидінь у салоні не більше 8. - Вантажні автомобілі (С) Тут все гранично просто – можна керувати особливо великими вантажними авто, загальна маса яких понад 7,5 тонн.
-
Автобуси (D)
Потрібна для керування великим пасажирським транспортним засобом, у салоні якого встановлено понад 16 сидінь (з урахуванням місця для водія). -
Трамваї та тролейбуси (Т)
Як видно з назви, дають право керувати трамваєм і тролейбусом.
Що означають підкатегорії на водійському посвідченні
Також в Україні існує низка підкатегорій, що мають своє індивідуальне позначення і характеристики. Ті, що з цифрою, позначають полегшену (спрощену) версію транспортного засобу, зазначеного в основному розділі. Характеристика категорій з індексом Е дає дозвіл на буксирування автомобілем важкого причепа. Давайте розглянемо кожен пункт більш детально:
- А1 – двоколісний або триколісний транспорт, з об’ємом двигуна менше 50 куб. см. До цієї підкатегорії також належать моделі з електродвигуном до 4 кВт.
- В1 – малогабаритні транспортні засоби, загальна маса яких становить до 400 кг. До них належать квадроцикли, трицикли тощо.
- С1 – вантажівки з дозволеною масою в діапазоні від 3,5 до 7,5 тонн.
- D1 – мініатюрні версії повноцінних пасажирських автобусів. Видається для керування транспортом із 16 місцями в салоні і менше.
В, С і D з індексом Е – керування тягачем (відповідним основній категорії), а також транспортом із причепом (маса понад 750 кг).
На замітку – якщо маса причепа менше 750 кг, посвідчення з індексом Е не потрібне. Це все описи категорій транспортних засобів, які потрібно пам’ятати водієві.
Що ще важливо знати
З появою додаткової класифікації водійських прав в Україні, істотно змінилися умови для їх отримання. Якщо говорити прямо – вони стали складнішими. І йдеться не тільки про отримання першої водійської корочки. Багато водіїв зазначили, що здати на права навіть на нижчу категорію стало значно важче.
Крім ускладнених іспитів, існують і обмеження за віком. Наприклад:
- водити мотоцикли (А) можна з 16 років,
- чотириколісний легковий і вантажний транспорт (В і С) – з 18 років,
- причепи та тягачі (з індексом Е) – з 19 років,
- автобуси і тролейбуси (D і Т) тільки при досягненні 21 року.